Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
  • Žena
  • Články
  • Zdravie
  • Parodontóza: Nebezpečenstvo, ktoré môže viesť k strate zubov a vážnym problémom so srdcom

Parodontóza: Nebezpečenstvo, ktoré môže viesť k strate zubov a vážnym problémom so srdcom

reklama:
Parodontóza: Nebezpečenstvo, ktoré môže viesť k strate zubov a vážnym problémom so srdcom
Parodontóza: Nebezpečenstvo, ktoré môže viesť k strate zubov a vážnym problémom so srdcom Foto: depositphotos.com

Pre mnohých ľudí je návšteva zubára stresujúcim zážitkom, ktorý sa často snažia odkladať. Tento prístup však nemusí byť najlepším riešením, pretože okrem zubného kazu existujú aj iné závažné ochorenia ústnej dutiny, ktoré je potrebné včas odhaliť a liečiť. Medzi najbežnejšie problémy patrí práve parodontóza.

Ide o zápalové ochorenie, ktoré postihuje tkanivá okolo zubov, a je druhým najčastejším problémom hneď po zubnom kaze. Podľa odborníkov sa ním trpí až 80 % dospelých nad 30 rokov, pričom v mnohých prípadoch si ľudia nie sú vedomí jeho prítomnosti, kým sa neobjavia prvé varovné signály.

Parodontóza je nebezpečná nielen pre zuby a ďasná, ale môže mať aj vážny dopad na zdravie celého tela. Baktérie, ktoré spôsobujú zápal v ústach, sa môžu dostať do krvného obehu a ďalej sa šíriť po tele. Tieto patogény môžu oslabiť imunitný systém a mať neblahý vplyv na rôzne vnútorné orgány, najviac sú ohrozené srdce a obličky. Odborníci dokonca naznačujú, že parodontóza môže súvisieť s rôznymi pľúcnymi chorobami, ochoreniami srdca, predčasným pôrodom či ochoreniami obehového systému.

Zápal ďasien: Krvácanie, opuchy a bolesť

Parodontóza je bakteriálny zápal parodontu, ktorý začína zápalom ďasien. „Prvé príznaky zahŕňajú krvácanie ďasien, neskôr sa tvoria parodontálne vrecká, ďasná sa stiahnu, zuby sa začnú kývať, a ďasná sú červené a bolestivé,“ vysvetľuje Lucie Hronková, dentálna hygienistka.

Zápach z úst a ďalšie príznaky

Ďalším varovným signálom môže byť nepríjemný zápach z úst, ktorý spôsobujú baktérie produkujúc sirovodík. Ako zápal postupuje, môže spôsobiť bolesť, tlak a pocit brnenia v ústach. Vznikajú medzery medzi zubami a ďasnami, ktoré môžu byť vyplnené hnisom. Postupne sa odhaľujú zubné krčky a zuby strácajú svoju pevnosť. Parodontóza môže postihnúť len niekoľko zubov, alebo aj všetky.

Príčiny parodontózy: Ako tomu zabrániť?

Hlavnou príčinou parodontózy je zanedbaná ústna hygiena. Ak sa zubný povlak pravidelne neodstraňuje, môže sa premeniť na zubný kameň, ktorý následne vedie k zápalu a poškodeniu tkanív. Dedičnosť zohráva len minimálnu rolu, ako tvrdí Lucie Hronková, a aj napriek tomu, že niektorí ľudia pripisujú vznik ochorenia genetiky, najväčší vplyv majú návyky v starostlivosti o zuby, nezdravý životný štýl, nesprávna výživa a stres, ktorý oslabuje imunitný systém.

Ako liečiť parodontózu?

Liečba parodontózy závisí od závažnosti ochorenia a vykonáva sa na základe podrobného vyšetrenia. „Pri počiatočných štádiách sa liečba zameriava na profesionálnu dentálnu hygienu, ako aj starostlivú domácu hygienu,“ vysvetľuje odborníčka. Pri pokročilej forme ochorenia už nie je možné zuby zachrániť a pacient môže o ne prísť. V takýchto prípadoch sa používa zubná náhrada.

Ak sú váčky hlboké menej ako päť milimetrov, postačuje konzervatívna liečba, ktorá zahŕňa čistenie postihnutých plôch pomocou špecializovaných nástrojov. Po zastavení zápalového procesu sa zastaví aj stráca kostnej hmoty, avšak úplná obnova nie je možná. V týchto prípadoch môže pacient podstúpiť procedúru riadenej tkanivovej regenerácie, ktorá zahŕňa implantáciu náhrady kostnej hmoty.

Prevencia: Ako sa vyhnúť parodontóze?

  1. Pravidelná ústna hygiena – Dôkladné čistenie zubov dvakrát denne, vrátane použitia medzizubných kefiek a jednozväzkovej kefky.
  2. Výmena zubnej kefky– Odporúča sa meniť kefku každé dva mesiace, alebo po prekonaní ochorení ako je chrípka či angína.
  3. Používanie správnych pomôcok – V prípade problémov s ďasnami je vhodné používať mäkkú kefku a špeciálne zubné pasty.
  4. Ústna voda – Po čistení zubov je dobré použiť ústnu vodu, ktorá pomáha zmierniť zápal.
  5. Pravidelné kontroly u zubára – Pre každého je dôležité navštevovať stomatológa aspoň dvakrát ročne.
  6. Profesionálna dentálna hygiena – Tieto návštevy by mali byť vykonávané minimálne dvakrát ročne, aby sa predchádzalo akýmkoľvek problémom.

Správna starostlivosť o ústnu dutinu môže výrazne znížiť riziko vzniku parodontózy a jej následkov.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 21. januára 2025
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.