Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pomáhajme druhým a buďme šťastnejší

reklama:
Depositphotos_11311653_xl.jpg
Zdroj: www.gettyimages.com

Premýšľali ste niekedy, čo vám najrýchlejšie zlepší náladu? Možno si spontánne spomeniete na sladkú čokoládu, finančnú odmenu, ranný beh či príjemné chvíle vo dvojici. Existuje však ešte jeden veľmi spoľahlivý spôsob, ktorý často prehliadame – pomáhať iným ľuďom.

Vedci z Kalifornskej univerzity skúmali, ako sa pomoc druhým premieta do nášho vnútra, a zistili, že dobrovoľná podpora či starostlivosť o iných má vplyv na činnosť mozgu. Výsledkom je rýchly pocit šťastia, súčasne sa znižuje napätie a stres. Tieto závery tiež potvrdzujú známe príslovie: „Je lepšie dávať než dostávať.“

Prínos, ktorý sa nedá prehliadnuť
Vedúca výskumu, profesorka Naomi Eisenbergerová, upozorňuje na zaujímavý fakt. Ľudia zvyčajne pripisujú pozitívny vplyv medziľudských vzťahov najmä tomu, že ich okolie podporuje, počúva či povzbudzuje. Výsledky jej tímu však ukazujú, že rovnako dôležité je, keď sme to my sami, kto podáva pomocnú ruku. Práve aktívna pomoc dokáže človeku vniesť do života pocity spokojnosti a vnútorného naplnenia, ktoré sú porovnateľné s príjemnými pôžitkami, ako napríklad chutným jedlom alebo výhrou určitej sumy peňazí.

Zaujímavý experiment s pármi
Aby boli výsledky štúdie čo najpresvedčivejšie, vedci sledovali dvadsať mladých heterosexuálnych párov. Muži dostávali v rámci pokusu mierne elektrošoky, kým ženy vedci monitorovali pomocou magnetickej rezonancie. Základná otázka znela: Ako ovplyvní činnosť mozgu to, či žena môže partnera počas nepríjemného zážitku držať za ruku?

V momente, keď ženy mali príležitosť podporiť svojich mužov dotykom, vedci pozorovali značné zvýšenie aktivity v oblasti mozgu spojenej s odmenou. Je to podobné, ako keby tieto ženy dostali kúsok obľúbenej čokolády či finančnú prémiu. Keď však ženy len nečinne pozorovali, ich mozog vykazoval oveľa nižšiu aktivitu. Tým sa potvrdilo, že pomáhajúce správanie je pre ľudí skutočným zdrojom pozitívnych emócií.

Pomoc ako ochrana pred stresom
Zistenia, ktoré vedci publikovali v odbornom časopise zameranom na psychosomatickú medicínu, okrem toho naznačujú, že pomáhanie znižuje aj vnímanú mieru stresu. Keď človek venuje svoju pozornosť a energiu iným, jeho mozog potláča signály, ktoré by inak podporovali pocit ohrozenia. V modernej spoločnosti sa chronický stres často stáva veľkou záťažou a môže prispievať k vzniku rôznych zdravotných problémov. Aktívne pomáhanie, či už v rodine, medzi priateľmi alebo vo verejnom priestore, je preto jednoduchý a prirodzený spôsob, ako predchádzať negatívnym vplyvom stresu.

Zhrnutie na záver
Ak teda hľadáte rýchly, účinný a pritom príjemný spôsob, ako sa zbaviť napätia a dodať si viac každodennej radosti, je dobré myslieť na ostatných. Nemusí ísť o žiadne veľké skutky – pomôže už aj každodenná maličkosť, ktorá niekomu uľahčí život. Z hľadiska našej psychiky je práve aktívna, úprimná pomoc cesta k pocitu hlbokého naplnenia a spokojnosti. A možno aj vy sami zistíte, že je skutočne lepšie dávať než dostávať.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Autor Dátum 5. apríla 2025

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.