Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Popraskané žilky vyrieši len dermatológ: Takto prebieha zákrok

reklama:
Popraskané žilky na tvári
Popraskané žilky na tvári Foto: depositphotos.com

Popraskané žilky (teleangiektázie) zvyknú mnohých z nás trápiť najmä v oblasti líc a nosa. Okrem estetického diskomfortu môžu niekedy naznačovať aj oslabenú kožnú bariéru či dedičnú náchylnosť k rosacei. Často sa vyskytujú napríklad u ľudí s citlivou pleťou a vplyv na ich vznik môžu mať aj výkyvy teplôt či nadmerné slnenie. Bohužiaľ, ak sa už raz objavia, odstrániť ich dokáže iba odborník – dermatológ či dermatologička. Čo vás pri tomto zákroku čaká, prečo sa nemusíte báť bolesti a na čo si dať pozor po ošetrení?

Prečo sa tvoria popraskané žilky

Rozšírené cievky sa môžu tvoriť vplyvom viacerých faktorov: genetická predispozícia, slnečné žiarenie, prudké zmeny teplôt či nesprávna životospráva a nevhodná kozmetická starostlivosť. Keď sa tieto nepríjemné žilky raz zviditeľnia na tvári, môže byť náročné ich maskovať make-upom. Ak navyše máte sklony k opakovanému tvoreniu týchto cievok, pravdepodobne sa časom objavia znova aj po odstránení. Napriek tomu je moderná dermatológia v ich redukcii veľmi úspešná.

Laser ako najčastejšie riešenie

Metód odstránenia popraskaných žiliek existuje viacero, no najčastejšie sa používa práve laserové ošetrenie. Dermatologička Naděžda Vojáčková z pražskej kliniky LC Anděl vysvetľuje, ako laser funguje: „Na rozšírené žilky aplikujeme tzv. cievny laser, ktorého lúč pôsobí priamo v cievke. Reaguje s krvným farvivom (hemoglobínom), čím dochádza k tvorbe tepla a k následnému narušeniu cievnej steny. Po určitom čase sa takto poškodená cievka vstrebe a žilka zmizne.“

Po prvom sedení možno očakávať, že zmizne zhruba polovica žiliek. Tento efekt však neprichádza okamžite. Krátko po ošetrení ošetrované miesta stmavnú, prípadne môžu vyzerať výraznejšie. Pleť sa však časom upokojí a výsledok je možné objektívne hodnotiť až po niekoľkých dňoch. V mnohých prípadoch pacienti potrebujú viacero ošetrení. Bežne sa odporúča absolvovať ďalšie sedenie s odstupom štyroch až šiestich týždňov, pričom počet návštev závisí od rozsahu postihnutej oblasti a stavu cievok.

Rýchly a nebolestivý postup

Samotné ošetrenie cievnym laserom zvyčajne trvá len pár minút – dĺžka sedenia je samozrejme priamo úmerná veľkosti plochy, ktorú treba ošetriť. Čo sa týka bolesti, väčšina ľudí popisuje laserový lúč ako štipnutie gumičkou – je to rýchle a nepríjemný pocit rýchlo odoznie. Prípadná aplikácia znecitlivujúceho krému je individuálna, spravidla sa však vyžaduje len pri nižšom prahu bolesti či pri väčšom množstve žiliek.

Po zákroku môže byť pokožka začervenaná, môže sa vyskytnúť jemný opuch alebo drobné modrinky, najmä ak bolo ošetrenie intenzívnejšie. Tieto prejavy však obyčajne ustupujú v priebehu niekoľkých hodín, prípadne dní.

Správna starostlivosť po zákroku

Aj keď ošetrená pleť môže byť niekoľko dní citlivejšia, bežné denné aktivity vás v zásade neobmedzujú. Pokojne môžete siahnuť po korektore či make-upe, aby ste zamaskovali dočasné začervenanie. Dermatologička Vojáčková zároveň upozorňuje na dôležitosť používania prípravkov s vysokým ochranným faktorom (SPF 50+), aby sa zabránilo vzniku pigmentových škvŕn. Pokožka je totiž po laserovom ošetrení náchylnejšia na slnko, preto je dôsledné chránenie pred UV žiarením kľúčové.

Ak sa chcete vyhnúť vzniku nových popraskaných žiliek, odporúča sa obmedziť vplyv spúšťačov – nadmerné slnenie, striedanie horúceho a studeného prostredia či časté saunovanie. Tieto faktory zhoršujú stav cievok a môžu zvýšiť riziko, že sa po čase objavia na iných miestach tváre ďalšie rozšírené žilky.

Môžu sa popraskané žilky objaviť znova?

Je dôležité si uvedomiť, že odstránenie existujúcich žiliek neznamená, že sa nikdy neobjavia nové. Ide predovšetkým o genetické dispozície a životný štýl. Ak ste k ich tvorbe náchylní, je možné, že sa po čase objavia inde na tvári. Pravidelné kontroly a opakované ošetrenia podľa potreby však dokážu pleť udržať v dobrom stave dlhodobo.

Zhrnutie:

  • Popraskané žilky na tvári sa najčastejšie objavujú okolo nosa a na lícach.
  • Bežná kozmetická rutina ich nevie trvalo odstrániť, riešením je odborný zákrok u dermatológa.
  • Najčastejšou a veľmi spoľahlivou metódou je ošetrenie cievnym laserom.
  • Po prvom zákroku môže zmiznúť približne polovica žiliek, zvyšok často vyžaduje opakované ošetrenia.
  • Procedúra je rýchla, trvá pár minút, pričom pacient cíti mierne štipnutie.
  • Po zákroku sa odporúča chrániť pleť krémom s vysokým SPF a vyhýbať sa prudkým zmenám teplôt.
  • Nové žilky sa môžu objaviť aj v budúcnosti, pravidelné kontroly sú preto vítané.

Týmto spôsobom je možné vrátiť pleti rovnomernejší vzhľad a získať pocit väčšieho sebavedomia. Pokiaľ vás popraskané žilky dlhodobo trápia, neváhajte vyhľadať skúseného dermatológa, ktorý vám vysvetlí všetky možnosti, navrhne vhodný postup a prevedie vás ošetrením krok za krokom.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Autor Dátum 1. marca 2025

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.