Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
  • Žena
  • Články
  • Magazín
  • Potvrdené výskumami: Páni, zmierte sa s tým. V týchto oblastiach ženy naozaj excelujú!

Potvrdené výskumami: Páni, zmierte sa s tým. V týchto oblastiach ženy naozaj excelujú!

reklama:
V týchto oblastiach ženy excelujú
V týchto oblastiach ženy excelujú Foto: depositphotos.com

Ženy a muži sú síce od prírody rozdielni, avšak podľa viacerých vedeckých štúdií sa ukazuje, že nežné pohlavie svojich partnerov prekonáva vo väčšine praktických zručností a schopností. Presnejšie sa dokonca hovorí o tom, že ženy majú navrch až v 84 % rôznych činností. Muži, samozrejme, môžu mať výrazný náskok v oblasti strategického plánovania alebo technických odborov, no na druhej strane existuje množstvo iných domén, kde sa ženy dokážu prejaviť oveľa lepšie. Nasledujúce výsledky prinášajú zaujímavé fakty, nad ktorými sa oplatí zamyslieť.

Majú silnejšiu empatiu a schopnosť porozumieť druhým

Pravdepodobne ste si to už všimli – žena dokáže pokojne hodiny nasávať a analyzovať niečie emócie, počúvať zážitky, či dokonca s niekým preberať osobné starosti do hĺbky. V porovnaní s tým sa nájdu muži, ktorí síce vedia podporiť, ale často chcú okamžite ponúkať riešenia či rady. Schopnosť aktívneho počúvania, prenikavého porozumenia a empatie je tak pre ženy takmer prirodzená a koreň tohto správania nie je iba sociálny, ale i biologický.

Podľa výskumov v Cambridge, konkrétne podľa vedkyne Marie Warrierovej, sú ženy v zásade „obohatené“ o vyššiu hladinu hormónu oxytocínu. Ten je často spájaný s emóciami, vytváraním dôvery a prehlbovaním vzťahov. Testosterón, ktorý prevažuje u mužov, naopak dokáže empatiu potláčať. Pozoruhodné zistenia priniesol aj magazín Forbes: v roku 2021 sa pustil do porovnania mužských a ženských schopností s dôrazom na líderstvo. Výsledky ukázali, že ženy často vynikajú v pokore, zdravom sebavedomí, emočnej inteligencii či prosociálnom správaní, a to výrazne viac než ich mužskí kolegovia.

Dokonalý multitasking ako bežný štandard

Možno ste si to nevšimli, ale ženy dokážu variť, odpovedať na pracovné e-maily, súčasne sledovať, čo robí dieťa v druhej izbe, a popritom si ešte pamätať, že majú o pár minút vybrať bielizeň z práčky. Jednoducho povedané, zvládajú viac činností naraz. Tzv. multitasking je schopnosť pružne prepínať medzi rôznymi úlohami bez výraznej straty koncentrácie a ženy ho vedia vykonávať prirodzenejšie ako muži.

Glasgowská univerzita dokonca zverejnila štúdiu, kde sa sledovali jednotlivci pri úlohe hľadať stratené kľúče, a zároveň priebežne telefonovať a zodpovedať rôzne doplňujúce otázky. Výsledky boli jednoznačné – ženy tento test zvládli ľahšie a rýchlejšie, zatiaľ čo muži mali pri prepínaní pozornosti oveľa viac problémov. Takže ak máte pocit, že partnerka medzitým stihne vybaviť pol dňa povinností, kým vy sa ešte len sústredíte na to, ako oprať bielu košeľu bez toho, aby zmenila farbu, veda vám dáva odpoveď prečo je to tak.

Bezpečnejšie a ohľaduplnejšie pri riadení

Pravdepodobne ste už počuli výrok, že „ženy jazdia opatrne, ale sem-tam neisto, zatiaľ čo muži idú sebaisto, no až príliš riskantne“. Štatistiky Európskej únie takúto frázu do určitej miery potvrdzujú – ženy spôsobia len približne pätinu všetkých dopravných nehôd. To korešponduje aj s výskumom Carnegie-Mellonovej univerzity pre Americkú automobilovú asociáciu, kde sa zistilo, že muži majú až o 77 % vyššiu pravdepodobnosť zomrieť pri dopravnej nehode ako ženy.

Dôvody môžu byť rôzne. Vo všeobecnosti sa uvádza, že za tým stojí vyššia túžba mužov po adrenalíne, ktorá ich neraz zvádza k riskantným manévrom. Okrem toho, niektoré sociologické štúdie hovoria aj o tom, že ego mužských vodičov ich vedie k predvádzaniu sa – a vtedy stačí malá nepozornosť či chvíľková domýšľavosť a problém je na svete. Navyše nielen v oblasti riadenia sú ženy opatrnejšie a dôslednejšie: napríklad podľa výskumu z ontarijskej univerzity zvládajú ženy lepšie aj pracovné pohovory. Dôvod? Často sa pred prípravou na dôležitý rozhovor ponoria do detailného plánovania, prispôsobujú sa situácii a snažia sa nepodceniť žiadnu otázku. Muži sa pritom síce nemusia báť menej, ale v mnohých prípadoch to skrátka „nejako odfláknu“ a spoliehajú sa na spontánnosť či sebavedomie.

Silnejšie zvládanie bolesti a nepohodlia

Príroda to zrejme zariadila veľmi múdro: ženy sú tie, ktoré nosia dieťa a prinášajú ho na svet, pričom zvládajú fyzickú bolesť, akú by veľa mužov pravdepodobne nevedelo uniesť. Často sa spomína prirovnanie, že pôrod môže byť taký intenzívny, ako keby sa naraz lámalo niekoľko desiatok kostí. Jennifer Kelly, lekárka z Atlantského centra pre behaviorálnu medicínu, tvrdí, že ženy sa jednoducho rodia s väčšou schopnosťou znášať bolesť. Vysvetľuje to evolučným predpokladom i faktom, že ženy sa opakovane stretávajú s menštruačnými kŕčmi, ktoré dokážu byť mimoriadne nepríjemné, a tak ich prah bolesti od útleho veku stúpa.

V bežnom živote sa to prejavuje aj inak: zatiaľ čo muž dokáže pri silnej nádche ležať v posteli a čakať na súcit celé dni, žena rovnaké ochorenie častokrát „predýchava“ popri starostlivosti o domácnosť, deti alebo práci. Samozrejme, existujú výnimky na oboch stranách, no priemerne bývajú ženy v týchto oblastiach odolnejšie.

Lepšie a rozvážnejšie rozhodovanie

Univerzita v Južnej Karolíne prišla so zaujímavou štúdiou, ktorá porovnávala, ako sa muži a ženy rozhodujú v situáciách s vysokou mierou stresu. Kým za normálnych okolností obe pohlavia postupujú podobne, v extrémnych podmienkach majú muži tendenciu riskovať. To však môže viesť k nežiadaným výsledkom. Podľa neuropsychologičky Nichole Lighthallovej sa stres prejavuje inak v ženskom mozgu a inak v mužskom. Podstatnú úlohu pritom zohráva hormón kortizol – ak jeho hladina vyletí u žien hore, vedia si s ňou v mozgu poradiť o niečo efektívnejšie, čo im umožňuje zachovať si rozvahu a vybrať si vhodnejšiu stratégiu.

K tomu sa pridáva aj fakt, že ženy častejšie počúvajú svoje pocity, intuíciu a emočné signály z okolia. Muži viac dôverujú rozumovej analýze, ktorá je, samozrejme, užitočná, no v kombinácii so stresom sa môže zmeniť na tvrdohlavé rozhodnutie bez dostatočného zváženia možných dôsledkov.

Zhrnutie a zamyslenie na záver

Napriek tomu, že vyššie spomenuté fakty vyznievajú pre mužov pomerne neúprosne, nie je dôvod cítiť sa menejcenne alebo prehliadnuť ich vlastné silné stránky. Pravdou je, že muži vynikajú v úplne iných oblastiach – spomeňme napríklad strategické myslenie, technické zručnosti či orientáciu na ciele a výsledky. Mnohé páry sa vďaka tomu krásne dopĺňajú a tvoria tím, v ktorom sa prejavujú prednosti oboch partnerov.

Už spomenuté výskumy však naznačujú, že ak sa rozprávame o empatii, multitaskingu, opatrnosti za volantom či schopnosti zvládať bolesť a rozhodovať sa pod stresom, ženy majú v priemere navrch. V žiadnom prípade to neznamená, že každý muž musí byť horší vodič, menej empatický človek alebo slabší pri zvládaní prekážok. Avšak zo všeobecného hľadiska a pri pohľade na štatistiky sa dá povedať, že „nežné pohlavie“ má v týchto konkrétnych činnostiach a schopnostiach skutočne istý náskok.

Tak či onak, dôležité je vytvárať rovnováhu, rešpektovať svoje rozdielnosti a rozumieť silným stránkam opačného pohlavia. Ak sa dokážeme vzájomne dopĺňať a učiť sa jeden od druhého, bude to prínosné nielen v osobnom živote, ale aj v pracovných a spoločenských vzťahoch. A o to predsa ide – spolupracovať, rozvíjať sa a vzájomne sa podporovať.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Autor Dátum 2. marca 2025

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.