- Žena
- Články
- Zdravie
- Poznáte úlohu slín a príčiny sucha v ústach? Môže to znamenať príznaky cukrovky aj zlyhanie obličiek!
Poznáte úlohu slín a príčiny sucha v ústach? Môže to znamenať príznaky cukrovky aj zlyhanie obličiek!
Sliny majú v ústach nenahraditeľnú funkciu. Keď je ich nedostatok, môže sa objaviť nepríjemný pocit sucha. Je dôležité venovať pozornosť faktorom, ktoré tento stav spôsobujú, pretože existuje niekoľko možných príčin, ktoré sa môžu týkať práve vás.
Prečo sa objavuje sucho v ústach?
Prebudenie s nepríjemným pocitom suchosti v ústach je síce bežné, no rozhodne nie normálne. Môže to byť spôsobené viacerými faktormi, vrátane nezdravého životného štýlu, ale aj zdravotných problémov. Ak pociťujete tento problém dlhodobo, je vhodné poradiť sa s lekárom.
Dôležitosť slín
Ústa sú prirodzene vlhké vďaka slinám, ktoré plnia množstvo funkcií. Tieto tekutiny prispievajú k ústnej hygiene, pomáhajú eliminovať patogény, chránia zubnú sklovinu pred zubným kazom a udržiavajú optimálne pH v ústach. Okrem toho sliny uľahčujú prehĺtanie jedla. Počas dňa sa vyprodukuje viac ako liter slín.
Keď sa produkcia slín zníži, môžeme zažiť lepivý pocit, suchosť, ťažkosti pri prehĺtaní, alebo pálenie jazyka. Niekedy sa objavuje aj nepríjemná chuť a zápach. K vysychaniu úst môže prispieť zlý životný štýl, lieky alebo skryté zdravotné problémy.
Nedostatočný príjem tekutín
Nedostatok tekutín vedie k dehydratácii celého organizmu, čo ovplyvňuje aj tvorbu slín. Dôležité je, aby ste počas celého dňa pravidelne pili, nie len večer, keď sa snažíte dohnať stratené. Takto by ste si skôr zhoršili situáciu.
Vplyv kofeínu a alkoholu
Súvislosť medzi pocitom sucha a konzumáciou kávy je známa. „Káva obsahuje kofeín, ktorý môže spôsobiť sucho v ústach a následne nepríjemný zápach,“ vysvetľuje zubná lekárka Jana Karbusická. Odporúča piť vodu súčasne s kávou. Nezabúdajte, že aj iné kofeínové nápoje, alkohol a fajčenie môžu zhoršiť tento stav.
Nevhodné večere a ich následky
Suchosť v ústach môže nastať aj po jedle, najmä ak ide o ťažké, korenené alebo slané jedlá. Takisto si dávajte pozor na to, akú teplotu majú jedlá a nápoje, pretože aj veľmi horúce potraviny môžu spôsobovať nepohodlie.
Lieky a ich vedľajšie účinky
Nedostatok slín môže byť vedľajším účinkom niektorých liekov, varuje doktor Ondřej Šrámek z Dentálnej kliniky Hradčanská. Medzi nimi sú antihistaminiká, protizápalové lieky, lieky na vysoký krvný tlak a antidepresíva. Problémy s výrobou slín môžu nastať aj po rádioterapii či chemoterapii.
Dýchanie ústami a jeho dôsledky
Suchosť v ústach môže byť spôsobená aj dýchaním ústami, napríklad pri nachladnutí alebo chrápaní. Proti tomu môžu pomôcť špeciálne ústne náustky, ktoré podporujú dýchanie nosom.
Skryté zdravotné problémy
Kolísanie produkcie slín môže naznačovať aj prítomnosť skrytých ochorení, ako je diabetes, lupus, reumatoidná artritída alebo ochorenia obličiek. Problémy sa môžu objaviť aj pri strese, úzkosti alebo hormonálnych zmenách, ako je tehotenstvo.
Riešenie s odborníkmi
Ak máte dlhodobé problémy so suchom v ústach, informujte o tom svojho lekára a zubára. Nedostatok slín môže viesť k množenie baktérií, zvyšovať riziko ochorení ďasien a kazivosti zubov. Ignorovanie týchto problémov môže spôsobiť aj tráviace ťažkosti a problémy s rečou.
Tipy na úľavu
Ak zápasíte so suchom v ústach, zamerajte sa na zvýšený príjem tekutín. Pomôcť môže aj žuvacia guma alebo cukrárske bonbóny bez cukru. Pri starostlivosti o zuby vyberte výrobky prispôsobené vašim potrebám, ako sú ústne vody bez alkoholu a špeciálne zubné pasty proti suchu.
Pri jedle sa snažte dôkladne žuť a obmedziť soľ a koreniny. Môžete vyskúšať aj preplachovanie úst čajom z šalvie alebo islandského lišajníka. Medzi obľúbené babské rady patrí aj prehadzovanie lyžice kokosového oleja v ústach niekoľko minút, čo by malo priniesť úľavu.