
Prečo sa údený losos hodí len výnimočne a ako ho správne skladovať?

Údený losos dokáže skvelo obohatiť rôzne sendviče, wrapy či šaláty a mnohí naň nedajú dopustiť ani pri obyčajnom studenom občerstvení na oslave. Napriek týmto chuťovým výhodám však nemožno zabúdať na jeho vysoký obsah soli. Aj keď v ňom nájdeme podobné priaznivé látky ako v čerstvej rybe, práve soľ ho radí medzi potraviny, ktoré by sme si mali dopriať len raz za čas. Spolu s tým je dôležité myslieť aj na jeho bezpečné skladovanie, pretože nesprávna manipulácia a teplota môžu zapríčiniť množenie nebezpečných baktérií, napríklad listerií.
Vysoký obsah soli ako hlavný problém
Najzásadnejším mínusom údeného lososa je jeho veľmi vysoký podiel soli, ktorý často dosahuje až 6 %. To znamená, že ak skonzumujete sto gramov takejto ryby, dokážete tým pokryť (alebo aj prekročiť) odporúčanú dennú dávku soli. Podľa niektorých výživových odporúčaní by sme denne nemali prijať viac ako 5 až 6 gramov soli, no sto gramov údeného lososa túto hranicu veľmi rýchlo prekročí.
Nutričná terapeutka Ivana Jungová upozorňuje, že údený losos nie je vhodný ani do detského jedálnička. Okrem soli totiž môže obsahovať rôzne aditíva. Malé deti sú citlivejšie na príliš slané potraviny a príliš vysoká konzumácia soli by mohla negatívne ovplyvniť ich zdravie.
Nehodí sa pri chudnutí
Ak práve držíte diétu, tiež by ste mali údeného lososa konzumovať len s mierou. S vyšším obsahom soli sa spája nielen riziko väčšieho smädu, ale aj možnosť, že sa vám „naštartuje“ chuť do jedla a vy nakoniec zjete viac kalórií, než ste pôvodne plánovali. Ak si ho napriek tomu chcete dopriať, je dobré ho zakomponovať do šalátu plného čerstvej zeleniny, pričom ďalšie solenie už vynechajte. Spolu so zeleninou môžete pridať menšiu porciu bulguru či kuskusu, aby ste jedlo vyvážili komplexnými sacharidmi. Vďaka bohatej prílohe v podobe zeleniny a celozrnných obilnín tak aspoň do určitej miery vyvážite vysoký podiel soli.
Správne uskladnenie: základ úspechu
Po otvorení balenia údeného lososa by ste mali rybu zjesť ideálne hneď alebo najneskôr do 24 hodín. Je to dôležité najmä z hľadiska možného výskytu listerií. Tie sa často vyskytujú v tepelne neopracovaných potravinách a môžu byť obzvlášť nebezpečné pre tehotné ženy a starších ľudí so slabšou imunitou.
Pri výrobe údeného lososa sa totiž používa takzvané studené údenie. Teplota dymu nepresahuje približne 20 stupňov Celzia, a preto nejde o dostatočné tepelné spracovanie, ktoré by baktérie zničilo. Údenie síce rybu konzervuje, ale baktérie sa v nej môžu stále vyskytovať. Preto je dôležité, aby ste údeného lososa skladovali pri teplote medzi 4 až 7 stupňami Celzia. Práve chlad bráni premnoženiu nebezpečných mikroorganizmov. Ak si rybu kupujete a čaká vás dlhšia cesta domov, do úvahy pripadá chladiaca taška, ktorá pomáha udržať nízku teplotu a zabrániť množeniu škodlivých baktérií.
Chutí lepšie z voľného mora, ale najčastejšie zoženiete chovaného
Keď si v supermarkete vyberáte údeného lososa, vo väčšine prípadov ide o rybu z farmového chovu. Najčastejšie pochádza z Nórska, kde sa chová v klietkach pri pobreží a kŕmi sa podobne, ako to poznáme pri iných hospodárskych zvieratách. Ak výrobca neuvádza, že losos pochádza z voľného mora, takmer určite sa jedná o farmový chov. Produkty z divoko žijúcich rýb výrobcovia zvyčajne radi zdôraznia priamo na obale, lebo ide o istú pridanú hodnotu.
V minulosti sa viac diskutovalo o tom, či farmovaný losos neobsahuje viac nebezpečných látok ako ten z voľnej prírody. Napríklad testy denníka MF DNES však nepotvrdili zvýšené množstvá ťažkých kovov alebo antibiotík, ktoré by mohli ohrozovať ľudské zdravie. V tomto smere sa preto netreba priveľmi obávať, dôležitejšie je zamerať sa na správnu manipuláciu a menej častú konzumáciu kvôli soli.
Ako si dopriať údeného lososa rozumne
-
Sledujte dátum spotreby: Pri nákupe skontrolujte nielen trvanlivosť, ale aj zoznam pridaných látok. Ak sa dá, vyberte si také balenie, ktoré obsahuje menej soli či umelých aditív.
-
Nezabúdajte na dostatok zeleniny: Keďže je losos slaný, pridajte k nemu objemovú prílohu v podobe čerstvých šalátov, ktorá pomôže znižovať pocit hladu a prispeje k lepšej rovnováhe v jedle.
-
Kombinujte s celozrnným pečivom alebo obilninami: Cestovinové či obilninové šaláty s pridanou zeleninou dodajú telu postupne sa uvoľňujúce sacharidy a zároveň zasýtia.
-
Vhodné skladovanie: Uchovávajte ho v chladničke pri teplote 4 až 7 stupňov a po otvorení ho skonzumujte maximálne do druhého dňa. Zaistíte tak, že sa nevystavíte riziku bakteriálnej kontaminácie.
-
Jedzte ho s mierou: Ak si chcete dopriať kvalitný zdroj bielkovín aj prospešných omega-3 mastných kyselín, zarátajte ho do svojho jedálnička povedzme raz za mesiac, aby ste predišli nadmernému príjmu soli.
Údený losos je chutný a bohatý na výživné látky, avšak vďaka vysokému obsahu soli ho treba vnímať skôr ako výnimočný doplnok stravy. Doprajte si ho rozumne, doplňte dostatkom zeleniny a postarajte sa o to, aby ste ho správne skladovali – tak vám bude nielen chutiť, ale neprinesie ani nežiaduce zdravotné riziká.