
- Žena
- Články
- Zdravie
- Rakovina pankreasu: Tichý zabijak, ktorého môžu prezradiť únava, žlté oči či zmenená stolica
Rakovina pankreasu: Tichý zabijak, ktorého môžu prezradiť únava, žlté oči či zmenená stolica

Rakovina pankreasu patrí medzi najnebezpečnejšie onkologické ochorenia. Často sa rozvíja bez výrazných príznakov a keď sa objavia prvé varovania, býva už nádor vo veľmi pokročilom štádiu. Ako túto zákernú chorobu rozpoznať včas a ktoré signály netreba ignorovať?
Čo je rakovina pankreasu a prečo je tak nebezpečná?
Pankreas, známy aj ako slinivka brušná, je dôležitý orgán umiestnený za žalúdkom. Zohráva kľúčovú úlohu pri trávení a tiež pri udržiavaní hladiny cukru v krvi. Ak sa v bunkách tohto orgánu začne vyvíjať nádor, hovoríme o pankreatickom karcinóme. Ten je známy svojou agresivitou – veľmi rýchlo rastie a metastázuje do okolitých tkanív a orgánov.
Pankreas sa skladá z troch častí: hlavy, tela a chvosta. Nádory sa najčastejšie objavujú v oblasti hlavy, no môžu vzniknúť v ktorejkoľvek časti. Diagnostika je komplikovaná aj preto, že v počiatočných fázach choroba často nespôsobuje výrazné príznaky.
Príznaky, ktoré by ste nemali podceňovať
1. Nezvyčajná bolesť brucha a chrbta
Jedným z prvých príznakov býva tupá alebo pálivá bolesť v hornej časti brucha, ktorá môže vystreľovať do chrbta. Bolesť sa často zhoršuje po jedle alebo pri ľahnutí. Ide o dôsledok tlaku nádoru na okolité tkanivá a nervy.
2. Zožltnutie pokožky a očných bielok (žltačka)
Ak nádor tlačí na žlčovody, dochádza k hromadeniu bilirubínu – žlčového farbiva – v tele. Výsledkom je žltkasté sfarbenie kože a očí, tmavý moč a svetlá alebo šedá stolica. Žltačka môže byť jedným z prvých nápadných prejavov nádoru, najmä ak je postihnutá hlava pankreasu.
3. Výrazný úbytok hmotnosti a strata chuti do jedla
Rýchle chudnutie bez zjavnej príčiny býva častým sprievodným javom. Nádor ovplyvňuje produkciu tráviacich enzýmov, čo sťažuje vstrebávanie živín. Výsledkom je nechutenstvo a znížený príjem potravy.
4. Trvalá únava a celkové vyčerpanie
Pacienti často pociťujú výraznú slabosť, únavu a pokles výkonnosti. Organizmus vynakladá veľké množstvo energie na boj s chorobou, čo vedie k pocitu fyzického a mentálneho vyčerpania.
5. Zmeny hladiny cukru v krvi a výskyt cukrovky
Pankreas je zodpovedný za tvorbu inzulínu, a ak nádor naruší jeho funkciu, môže sa objaviť nový typ cukrovky alebo zhoršenie už existujúceho diabetu. Varovným signálom sú časté močenie, smäd, úbytok hmotnosti a kolísavá hladina glukózy.
6. Nevoľnosť a zvracanie
Ak nádor blokuje časti tráviaceho traktu, potrava nemôže prirodzene prechádzať tráviacim systémom. To spôsobuje nevoľnosť, zvracanie, nadúvanie a neschopnosť udržať jedlo v žalúdku. Tieto stavy môžu byť sprevádzané stratou chuti do jedla.
7. Zmeny farby moču a stolice
Tmavý moč a svetlá stolica môžu byť dôsledkom zablokovania žlčových ciest. Nedostatok bilirubínu v tráviacom systéme ovplyvňuje aj trávenie tukov a vedie k mastnejšej, plávajúcej stolici s nepríjemným zápachom.
8. Opuch brucha (ascites)
Nádor môže brániť odtoku tekutiny z brušnej dutiny, čo vedie k jej hromadeniu. Výsledkom je nepríjemný pocit plnosti, napätie v bruchu a zhoršené dýchanie. Ascites býva častým príznakom pokročilých štádií rakoviny.
Rizikové faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vzniku rakoviny pankreasu
Hoci presná príčina vzniku tohto typu rakoviny nie je vždy známa, existuje viacero rizikových faktorov:
-
Fajčenie – látky v cigaretovom dyme výrazne poškodzujú bunky pankreasu a zvyšujú riziko jeho rakovinového bujnenia.
-
Nadváha a nezdravý životný štýl – zlá strava, nedostatok pohybu a obezita vedú k zápalom a metabolickým zmenám, ktoré môžu podporovať vznik nádoru.
-
Rodinná anamnéza – ak sa rakovina pankreasu vyskytla u blízkych príbuzných, riziko sa zvyšuje kvôli genetickým predispozíciám.
-
Chronická pankreatitída – opakované zápaly slinivky vedú k dlhodobému poškodeniu a zvyšujú riziko vzniku nádorových zmien.
-
Diabetes – najmä novovzniknutý cukrovka v dospelosti môže byť nielen dôsledkom, ale aj predzvesťou rakoviny pankreasu.
Prečo je dôležité rozpoznať príznaky včas?
Rakovina pankreasu sa často diagnostikuje až v pokročilých štádiách, kedy je liečba výrazne zložitejšia a menej úspešná. Včasné rozpoznanie symptómov a následné lekárske vyšetrenia však môžu zvýšiť šancu na včasnú liečbu a predĺženie života pacienta.
Ak sa u vás alebo vašich blízkych objavia niektoré zo spomenutých príznakov – či už náhla strata váhy, zožltnutie pokožky alebo dlhodobá únava – neodkladajte návštevu lekára. Včasná diagnostika môže rozhodnúť o prognóze.
Záver
Rakovina pankreasu je tichý a zákerný protivník, ktorý sa často neprejaví, až kým nie je neskoro. Práve preto je dôležité venovať pozornosť aj nenápadným zmenám v tele a nepodceňovať príznaky, ktoré by za bežných okolností pôsobili ako neškodné. Zdravotná osveta, prevencia a včasná diagnostika sú kľúčové pre boj s týmto vážnym ochorením.