Možno ste už počuli, že jóga je nielen fyzické cvičenie, ale aj cesta k hlbšiemu sebapoznaniu. Keď po pár mesiacoch pravidelného tréningu prvýkrát zvládnete stojku na hlave alebo inú náročnú pozíciu, môžete zistiť, že pozitívne zmeny neostali iba v telocvični, ale ovplyvnili aj váš každodenný život. Hoci štýlov jógy v slovenských fitness centrách neustále pribúda, základnou otázkou je, aký typ jógy je vhodný práve pre vás. Tento článok vám pomôže vybrať si cestu, ktorá vás bude baviť, napĺňať a zároveň bude rešpektovať vaše aktuálne potreby.
Západný svet často vníma jógu len ako fyzickú aktivitu – ide hlavne o posilnenie tela, pružnosť svalov a nápravu problémov s chrbticou. Nie každý má chuť spievať mantry alebo venovať dlhé minúty meditácii. No pravda je, že aj dynamické formy jógy, ako je power jóga alebo vinyasa, ktoré majú ďaleko od tradičných indických techník, vás nakoniec privedú bližšie k sebe samému. „V pozíciách spoznávate svoje limity a učíte sa ich postupne prekonávať. Mnohí moji klienti zistili, že po niekoľkých mesiacoch dokážu niečo, čo predtým považovali za nemožné, napríklad dotknúť sa zeme rukami v predklone. Táto skúsenosť posilňuje sebadôveru, úctu k vlastnému telu, a často vedie aj k hlbším životným zmenám, či už ide o vzťahy, prácu alebo životný štýl,“ hovorí skúsená lektorka jógy Zuzana Klingrová.
Vyberte si podľa toho, čo práve potrebujete
Pri výbere štýlu jógy je rozhodujúce obdobie, v ktorom sa nachádzate, ale aj to, či potrebujete primárne vyriešiť fyzické ťažkosti, alebo skôr upokojiť myseľ. Ľudia, ktorí sú vystresovaní alebo unavení, profitujú z pokojnejších a statickejších druhov jógy, ako sú hatha jóga či kundalini. Ak však cítite potrebu intenzívneho pohybu a zbavenia sa fyzických bolestí, sú pre vás vhodnejšie dynamické formy ako power jóga, vinyasa alebo náročná aštanga jóga.
Ideálne je kombinovať viacero štýlov. „Každý typ jógy vám totiž poskytne niečo iné. Striedaním rôznych štýlov si zabezpečíte komplexnejšie precvičenie tela, pričom každá hodina s iným lektorom prinesie nové skúsenosti a pohľad na vaše telo aj myseľ,“ dodáva Klingrová.
Pozrite sa bližšie na jednotlivé druhy jógy a zistite, ktorý z nich je vám najbližší.
Power jóga – dynamika, sila a kondícia
Power jóga je veľmi obľúbená práve preto, že sa netvári príliš duchovne. Na týchto lekciách si dáte poriadne do tela. Základom je dynamická sekvencia pozdravu slnku, do ktorej sú zakomponované rôzne pozície. Opakovaním zostáv budujete silu, zvyšujete flexibilitu a výborne si formujete najmä brušné svaly a ruky. Na lekciách power jógy však nebýva veľa priestoru pre vysvetľovanie základov, preto je vhodnejšia pre mierne pokročilých a pokročilých cvičencov.
Vinyasa – pokojnejšia, no stále dynamická
Vinyasa je jemnejšia verzia power jógy. Základom je opäť pozdrav slnku, ale cvičenie sa viac sústredí na koordináciu pohybov s dýchaním. „Vinyasa znamená plynulé prechádzanie z jednej pozície do druhej, čo pomáha rozprúdiť energiu, krv aj lymfu,“ vysvetľuje Klingrová. Je výbornou voľbou pre začiatočníkov a pre tých, ktorí hľadajú jemnejší dynamický štýl.
Aštanga jóga – disciplína a precíznosť
Aštanga jóga je vo svete veľmi populárna, no zároveň patrí k náročnejším typom. Jej zostavy sú presne dané a vyžadujú dokonalé prevedenie každej ásany. Náročnosť sa postupne stupňuje, čo podporuje neustály rozvoj tela a mysle. Tento druh jógy učí disciplíne a pravidelnosti, no úplným začiatočníkom môže robiť problém kvôli svojej fyzickej náročnosti.
Lietajúca jóga – zážitok bez gravitácie
Tento štýl, známy aj ako aerial jóga, využíva špeciálne závesné siete, vďaka ktorým zvládnete aj pozície, ktoré by ste na zemi nedokázali. Skvele pomáha na bolesti chrbtice, podporuje trávenie, mozgovú aktivitu a stimuluje lymfatický systém. Nie je však vhodná pre ľudí citlivých na závraty.
Kundalini jóga – energia a vnútorná sila
Cieľom kundalini jógy je stimulovať energiu pránu. V lekciách sa využívajú jednoduché pozície, ktoré sa dlhšie držia a dopĺňajú dychovými cvičeniami či spevom mantier. Je ideálna pre tých, ktorí sa cítia vyčerpaní a potrebujú dobiť energiu.
Hot jóga, bikram a baptiste – detoxikácia teplom
Tieto druhy sa cvičia vo vykúrených miestnostiach. Teplo podporuje detoxikáciu cez intenzívne potenie, zlepšuje imunitu a kardiovaskulárny systém. Líšia sa teplotou v miestnosti – od 30 stupňov (baptiste jóga), cez 38-42 stupňov (hot jóga), až po prísnych 42 stupňov (bikram jóga). Nevhodné, ak neznášate horúčavy.
Hatha jóga – tradičný pokoj a meditácia
Jedna z najstarších foriem jógy, zameraná na duchovný rozvoj. Pozície sa držia dlhšie, dopĺňajú sa meditáciami a relaxáciami. Je výborná na zníženie stresu, upokojenie mysle a uvoľnenie napätia.
Hormonálna jóga – pomoc ženám
Krátka, polhodinová lekcia pozostávajúca z 21 pozícií, špeciálne navrhnutá na podporu ženských hormónov. Vhodná pre ženy po štyridsiatke alebo pri hormonálnych nerovnováhach.
Každý druh jógy má svoje špecifiká. Skúšajte, kombinujte a nájdite ten svoj, ktorý vám dá presne to, čo práve potrebujete – pre telo aj dušu.