Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Strava a pohyb: Kľúč k zbaveniu sa zadržiavania vody v tele

reklama:
Strava a pohyb: Kľúč k zbaveniu sa zadržiavania vody v tele
Strava a pohyb: Kľúč k zbaveniu sa zadržiavania vody v tele Foto: www.freepik.com

Pár hodín v kancelárii alebo v aute a vaše nohy sú opuchnuté? Niet divu. Zadržiavanie vody v tele je totiž častý problém, ktorý zbytočne pridáva kilá navyše.

Ako zatočiť s opuchnutými lýtkami raz a navždy?

Zavodnenie je stav, kedy sa v tkanivách, dutinách alebo v obehovom systéme nahromadí voda. Je to pomerne bežné počas tehotenstva. S touto nepríjemnosťou sa však častejšie stretávajú málo aktívni ľudia so sedavým spôsobom života alebo tí, ktorí dlhodobo holdujú nezdravej strave. Ako sa zbaviť prebytočnej vody „uväznenej“ vo vašom tele?

Dôležitá strava

Pokiaľ ste presvedčení o tom, že u vás zadržiavanie vody pramení zo zlej stravy, potom je vhodný čas na zmenu jedálnička. Príjem soli obmedzte na minimum. Vzdajte sa všetkého slaného, ​​čo vám príde do cesty. Vyhnite sa rýchlemu občerstveniu, spracovaným jedlám a polotovarom.

Nevyhnutnosti, prevencia i liečba

Tiež je vhodné doplniť draslík. Tento minerál je kľúčový na udržanie rovnováhy telesných tekutín. Neváhajte preto jesť viac ovocia a zeleniny, ktoré ho obsahujú. Bohatými zdrojmi draslíka sú napríklad banány, marhule, pomaranče, zemiaky, hydina či mliečne výrobky. A ďalšie zlaté pravidlo?
Pite, pite, pite. Znie to síce ako nezmysel na druhú, ale čo sa spočiatku môže zdať ako ešte väčšie zlo, je naopak prínosom. Dostatok čerstvej vody dokáže vyplaviť z tela nahromadený sodík as ním spoločne aj zadržanú tekutinu.
Váš jedálniček by mal obsahovať aj množstvo zeleniny. Vhodná je napríklad špargľa a koreňová zelenina. Dbajte tiež na prísun strukovín (najmä sója a mungo). Z obilnín uprednostnite ovos a jačmeň. Strážte si aj vitamíny A a C.

Pohyb

Existuje množstvo skutočne lákavých rád, ako sa zbaviť naliatych nôh, ale úspech spočíva predovšetkým v pravidelnom pohybe! Či sa vám to páči alebo nie, bez neho to nepôjde. A prečo je práve fyzická aktivita nevyhnutná?
Pohyb najlepšie prispieva k prekrveniu. Je nutné, aby živiny prechádzali do celého tela. Čím pomalší je krvný obeh, tým horšie sa zbavujete aj nadbytočných tekutín a sodíka. A práve vysoký príjem sodíka je najčastejším dôvodom, prečo dochádza k zavodňovaniu! Do tela sa dostáva prevažne konzumáciou pochutín, ako sú slané oriešky, chipsy a krekry. Ďalším zdrojom je presolené jedlo a polotovary. Preto sa hýbte každý deň. Či už sa budete venovať behu alebo rýchlej chôdzi, 30 minút denne úplne stačí.

Takže poďme si to zopakovať:

Toto je 5 hlavných príčin zadržiavania vody v tele:

Nevhodná strava
Mastné jedlá, príliš cukru, biela múky, konzervanty, alkohol a predovšetkým vysoký obsah soli v strave… To všetko môže mať vplyv na rovnováhu organizmu, ktorý potom začne zadržiavať vodu v tele.

Nedostatok pohybu
Máte sedavé zamestnanie, alebo naopak cez deň dlho stojíte? Začleňte do vášho dňa prechádzky, ktoré patria medzi veľmi zdravý a prirodzený pohyb, ideálne pravidelne.

Užívanie niektorých liekov
Lieky ako hormonálna antikoncepcia, antidepresíva, lieky na vysoký tlak, chemoterapia, ale aj voľnopredajné lieky proti bolesti – všetky tieto lieky môžu mať negatívny vplyv na zadržiavanie vody v tele.

Hormonálna nerovnováha
Hormonálna nerovnováha v tele sprevádza nielen tehotenstvo, ale aj klimaktérium alebo menštruáciu. Opuchnuté nafúknuté brucho je typický príznakom tzv. predmenštruačného syndrómu.

Nedostatočný prísun tekutín
Možno sa to zdá ako paradox, ale nedostatočný prísun tekutín môže skutočne viesť k zadržiavaniu vody v tele. Je to logické, pretože telo pri nedostatku tekutín začne zaobchádzať s vodou úspornejšie. Výsledkom je zadržiavanie tekutín.

Okrem týchto príčin môže mať zadržiavanie vody v tele aj závažnejšie príčiny, napr. ochorenie obličiek, alebo srdce a ciev. Ak máte výrazné, opakované alebo dlhodobé ťažkosti s opuchmi, je vhodné obrátiť sa na lekára.

Zdroj: zenysro.cz, www.drmax.cz

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 29. októbra 2024
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.