Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
  • Žena
  • Články
  • Zdravie
  • Tmavé kruhy a výrazné ryhy pod očami: Prečo sa objavujú u detí, dospelých – a dokonca aj u psov? Ako ich odstrániť alebo zmierniť?

Tmavé kruhy a výrazné ryhy pod očami: Prečo sa objavujú u detí, dospelých – a dokonca aj u psov? Ako ich odstrániť alebo zmierniť?

reklama:
Tmavé kruhy pod očami signalizujú rôzne ochorenia
Tmavé kruhy pod očami signalizujú rôzne ochorenia Foto: depositphotos.com

Tmavé kruhy či opuchy pod očami trápia nielen dospelých, ale môžu sa vyskytnúť aj u najmenších detí či dokonca u našich štvornohých miláčikov. Tento nepríjemný jav sa často spája s nedostatkom kvalitného spánku, chronickou únavou či zlými stravovacími návykmi, no významnú úlohu zohráva aj genetika, vek, stres, preťaženie organizmu alebo zlé hospodárenie s tekutinami v tele. V niektorých prípadoch môžu byť tmavé kruhy a váčky pod očami sprievodným znakom vážnejšieho ochorenia – obzvlášť ak sa objavia náhle alebo sú sprevádzané ďalšími problémami, ako výrazná dehydratácia, slabosť alebo anémia. Na konci článku nájdete niekoľko tipov, ako proti tmavým kruhom a ryhám pod očami bojovať a čo možno urobiť pre ich elimináciu.

Prečo sa kruhy pod očami tvoria

Pokožka okolo očí je prirodzene tenšia a citlivejšia než na zvyšku tváre – môže byť až trikrát jemnejšia. Pod jemnou vrstvou kože sa vyskytuje hustá sieť drobných cievok, z ktorých sa môže krvné farbivo (hemoglobín) jemne presúvať do okolitých tkanív. Práve toto presakovanie sa do istej miery podpisuje pod vznik tmavých alebo modrosivých kruhov pod očami. Celý proces ešte zhoršuje nedostatok spánku, ktorý znižuje mikrocirkuláciu krvi a spomaľuje regeneráciu pleti.

Niekedy za tmavými kruhmi môže stáť aj ochorenie štítnej žľazy, pečene alebo tráviaceho systému. U niektorých osôb sa objavujú aj pri anémii spôsobenej nedostatkom železa. Ak zrazu zbadáte pod očami výrazné kruhy, cítite sa chronicky unavení, pociťujete zvýšenú dehydratáciu alebo vám zrazu prestali chutiť jedlá, určite vyhľadajte lekára. Môže ísť o signál vážnejšieho ochorenia, a včasná diagnóza býva kľúčová.

Navyše, na vznik tmavých kruhov môže mať vplyv aj tvar vašej tváre a rozloženie tuku pod očami. Niektorí ľudia majú geneticky určené, že v oblasti pod očami sa tuková vrstva správa inak – a tak sú kruhy alebo váčky pod očami viditeľnejšie. Vo všeobecnosti sa tiež tvrdí, že ľudia s tmavším typom pleti, ktorí sa dobre opaľujú, mávajú väčšiu náchylnosť ku kruhom v oblasti očí, pretože majú silnejšiu pigmentáciu.

Opuchy pod očami a prepojenie s obličkami

Ak sa k tmavým kruhom pridajú aj opuchy či váčky, treba spozornieť a zvážiť, či za tým nie je porucha funkcie obličiek. Práve obličky sú zodpovedné za odstraňovanie nadbytočnej vody z tela, regulujú elektrolyty (sodík, draslík či vápnik) a pri ich nesprávnom fungovaní môže dochádzať k hromadeniu tekutín. Vtedy sa opuchy okolo očí zvýraznia – a príčina môže tkvieť práve v poruche obličiek. Niektoré lieky, ktoré sa predpisujú pri obličkových problémoch, uvádzajú medzi vedľajšími účinkami aj opuchy, vrátane tých v očnom okolí.

Opuchy a kruhy pod očami však nemusia znamenať výlučne problém s obličkami. Rovnako sa môžu objaviť pri chronickej sinusitíde (zápal vedľajších nosových dutín), anémii, alergiách (na pele, prach, zvieraciu srsť, lepok alebo niektoré potraviny) či pri rôznych kožných ochoreniach, ako sú ekzémy a dermatitídy.

Ak máte dojem, že sa vám kruhy pod očami objavujú opakovane a pridružujú sa ďalšie príznaky (napr. bolesť hlavy, slabosť, extrémna únava), je vhodné osloviť praktického lekára alebo dermatológa.

Čo sú ryhy pod očami a prečo vznikajú

Ďalším problémom, ktorý sa v očnom okolí môže objaviť, sú hlboké ryhy alebo jemné vrásky. Vznikajú nielen s pribúdajúcimi rokmi a prirodzeným úbytkom kolagénu či tuku v lícach, ale svoj podiel má aj genetika a vonkajšie faktory. K tým patrí nadmerné slnenie, fajčenie, nedostatočný pitný režim, častá konzumácia kávy a alkoholu, ale tiež nešetrná starostlivosť o pleť. Suchá pleť totiž stráca elasticitu rýchlejšie. Ryhy a kruhy pod očami sú niekedy sprievodným prejavom oslabenia organizmu pri mononukleóze alebo iných infekciách, ktoré vyčerpávajú telo a vystavujú ho zvýšenému stresu.

Fialové kruhy u detí: Kedy spozornieť

Tmavé, modrasté alebo dokonca fialové kruhy pod očami môžu postihnúť aj deti. V takom prípade je dôležité venovať zvýšenú pozornosť všetkým sprievodným prejavom. Niektoré matky popisujú, že ich dieťa máva pod očami výrazné kruhy bez akýchkoľvek ďalších príznakov, no následné vyšetrenie potvrdilo problémy s obličkami či nedostatok niektorých minerálov, napríklad horčíka. Po nasadení vhodných doplnkov sa stav zlepšil a kruhy postupne ustúpili.

Príčinou môžu byť aj genetické faktory, alergie (napríklad na prach, peľ, niektoré potraviny) alebo anémia z nedostatku železa. Podobne ako u dospelých, aj deťom môže chýbať kvalitný spánok. V prípade, že si u dieťaťa všimnete náhle zmeny v tvári, výrazné kruhy alebo iné varovné signály, je múdre neodkladať návštevu pediatra, ktorý môže podľa potreby odporučiť špecializované vyšetrenia.

Opuchnuté tukové váčky pod očami

Nie všetky opuchy pod očami sú spôsobené len zadržiavaním vody. Niekedy sú príčinou tzv. tukové váčky, ktoré môžu spôsobiť, že človek vyzerá neustále unavený. Medzi najčastejšie dôvody patrí konzumácia nadmerného množstva soli (pozor na slané pochutiny, polotovary, údeniny), alkohol, dehydratácia, nedostatok spánku či hormonálne zmeny. Vekom sa navyše znižuje elasticita pokožky a svaly okolo očí slabnú. Tukové vankúšiky tak klesajú nižšie a začnú byť nápadnejšie.

Svoju rolu zohráva často aj dedičná predispozícia – ak sa vo vašej rodine objavovali viditeľné „vačky“, je možné, že sa u vás prejavia skôr a výraznejšie. Pri alergiách, infekciách alebo podráždení očí môžu tieto prejavy takisto zosilnieť. Zhoršeniu stavu často napomáha aj časté pretieranie očí, napríklad pri svrbení spojiviek či silných alergiách.

Riešia kruhy a ryhy pod očami aj zvieratá?

Možno ste si všimli, že aj váš pes má občas v okolí očí ryhy alebo začervenanie. Medzi príčiny u zvierat (rovnako ako u ľudí) môže patriť podráždenie či infekcia, cudzie teleso v oku, alergie, prípadne anatomické danosti plemena (napríklad mops či buldoček). U niektorých plemien je totiž oblasť okolo očí náchylnejšia na tvorbu kožných záhybov, v ktorých sa môže hromadiť vlhkosť či nečistoty. Ak spozorujete u psíka výrazné zmeny, hnisanie či začervenanie, určite sa poraďte s veterinárom, aby ste vylúčili infekciu alebo závažnejšie ochorenie.

Ako tmavým kruhom predchádzať

Ak máte kruhy pod očami dlhodobo, alebo viete, že ste na ne náchylní, je kľúčové zamerať sa na dostatočný prísun tekutín, ideálne čistej vody či bylinkových čajov. Dobrá hydratácia pomáha obličkám, a tým aj detoxikácii tela. Okrem toho sa snažte získať dostatok spánku, vyhýbajte sa nadmernému stresu a obmedzte konzumáciu príliš slaných jedál či alkoholických nápojov.

Tipy na kozmetickú starostlivosť:

  1. Chladivé gély a roll-on prípravky
    Ráno a večer si doprajte jemnú masáž okolia očí pomocou chladivých gélov či roll-on prípravkov. Pomôžu zlepšiť mikrocirkuláciu a môžu zmierniť opuchy.

  2. Očné krémy s retinolom a peptidmi
    Retinol (vitamín A) má mierne zosvetľujúce účinky, a preto môže byť užitočný pri potláčaní tmavých tónov pod očami. Peptidy zas pomáhajú podporiť elasticitu pokožky a znížiť tvorbu jemných vrások. Skvelým doplnkom je aj vitamín E alebo kofeín, ktoré môžu stimulovať pleť a redukovať opuch.

  3. Správna aplikácia krému
    Ako odporúča napríklad kozmetická špecialistka Martina Košťálová z Essenté, očný krém by sa mal aplikovať jemnými krúživými pohybmi. Začať môžete pri vonkajšom kútiku oka, postupne prejsť pod okom smerom k vnútornému kútiku nosa a nakoniec pokračovať nad horným viečkom späť k vonkajšiemu kútiku. Tento masážny pohyb zopakujte viackrát, a to ráno aj večer.

  4. Hydratácia aj v chladnom počasí
    Pokojne si očný krém naneste aj viackrát denne – hlavne v zime alebo pri silnom vetre, keď je pokožka namáhaná a rýchlo vysychá.

Možnosti odstránenia kruhov a rýh pod očami

Ak vám kruhy pod očami spôsobujú dlhodobé estetické či psychické ťažkosti, existuje množstvo moderných postupov v estetickej dermatológii. Jedným z riešení, ktoré vyhľadávajú ľudia s tzv. priehlbinami v očnom okolí, sú výplne kyselinou hyalurónovou. Tieto injekčné výplne dokážu dodať pokožke objem a vyplniť oblasť, kde chýba tukové tkanivo.

Pri vačkovitých opuchoch, ktoré sú spôsobené tukovými vankúšikmi, môže byť vhodným riešením chirurgický zákrok na dolných viečkach, počas ktorého sa prebytočný tuk odstráni alebo presunie na iné miesta. Ak vás trápia jemné vrásky v okolí očí, dá sa zvážiť aj frakčný CO₂ laser, ktorý pomáha vyhladiť pleť a stimulovať kolagén.

Dermatológ MUDr. Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology upozorňuje, že zlepšenie v okolí očí možno dosiahnuť tiež pomocou mezoterapie. Pri tomto šetrnom zákroku sa do pokožky tenkou ihličkou aplikuje regeneračný roztok, ktorý dokáže stimulovať omladenie pleti a zmierniť tmavé kruhy. Výsledný efekt pretrváva zvyčajne 6 až 12 mesiacov, pričom pokožka vďaka pravidelnej starostlivosti pôsobí oddýchnuto a sviežo.

Pri menej výrazných kruhoch môže pomôcť aj chemický peeling, ktorý podporí obnovu buniek a dodá pleti svetlejší, jednotnejší vzhľad.

Zhrnutie

  • Tmavé kruhy a opuchy pod očami môžu mať rôzne príčiny: od nedostatku spánku, stresu a genetických predispozícií, až po ochorenia obličiek, štítnej žľazy či nedostatok železa.
  • Ryhy a vrásky vznikajú v dôsledku starnutia, straty elasticity a vystavovania pleti nešetrným vonkajším vplyvom (slnečné žiarenie, fajčenie, alkohol, kofeín).
  • U detí môžu fialové kruhy naznačovať nielen nedostatočný spánok, ale aj nedostatok niektorých minerálov, alergie alebo obličkové problémy.
  • Psí miláčikovia môžu tiež trpieť tvorbou rýh alebo začervenaním pod očami, pričom najčastejšími príčinami bývajú podráždenie, alergie, anatomické danosti alebo infekcie.
  • V prevencii pomáha správny pitný režim, dostatok spánku, redukcia soli a alkoholu, a tiež používanie kvalitných očných krémov s aktívnymi zložkami, ako je retinol, peptidy či kofeín.
  • Na odstránenie kruhov a rýh pod očami ponúka estetická dermatológia široké spektrum možností: výplne kyselinou hyalurónovou, chirurgickú korekciu dolných viečok, frakčný CO₂ laser, mezoterapiu či chemický peeling.

Ak vás tmavé kruhy pod očami trápia chronicky, prípadne sa objavili náhle a výrazne, neodkladajte konzultáciu s odborníkom. Vďaka včasnému vyšetreniu možno odhaliť prípadné zdravotné problémy a zvoliť vhodnú liečbu či estetický zákrok, ktorý vám pomôže získať späť svieži, oddýchnutý a zdravý vzhľad.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Autor Dátum 30. marca 2025

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.