Starostlivosť o ochlpenie v intímnych partiách je dnes neporovnateľne jednoduchšia, než bola v časoch našich starých mám. Napriek tomu si mnoho žien (aj mužov) pri holení stále prechádza bolesťou, ktorá je často spojená s nepríjemným zarastaním chĺpkov, svrbením alebo dokonca zapálenými vyrážkami. Čo teda robiť, aby vaša pokožka zostala hladká a zároveň sa netrápila začervenaním či bolestivými hrčkami? V nasledujúcich riadkoch sa dozviete nielen osvedčené tipy, ale aj niekoľko trikov, ako sa k hladkému výsledku dopracovať bez zbytočného stresu.
Začervenanie, svrbenie a pálenie: Čo sa deje s pokožkou
Prvé pocity, ktoré po holení v oblasti bikín často zažívame, sú podráždenie, nepríjemné pálenie a pocit pnutia. Veľa žien rieši tento problém najmä v lete, keď sa častejšie vystavujeme v plavkách. Ani v zimných mesiacoch to však nie je o nič jednoduchšie – zvykneme udržiavať „dizajn“ nášho intímneho porastu aj vtedy, keď chodíme do bazéna, sauny, alebo jednoducho preto, že máme v hlave zakorenenú predstavu, že hladká pokožka je automatickou súčasťou osobnej hygieny.
Najviac však pri holení trpia ženy s citlivou či veľmi jemnou kožou, náchylnou na začervenanie. V takých prípadoch sa aj krátka depilácia môže zmeniť na bolestivú záležitosť. Avšak ak sa budete držať niekoľkých hlavných rád, môžete dosiahnuť požadovanú hladkosť bez toho, aby váš rozkrok pripomínal ošklbané kura.
Dávajte si pozor na tupé žiletky
Jednou z najčastejších príčin zarastania chĺpkov a následného zapálenia bývajú práve tupé žiletky. Ak brit čepele nie je dostatočne ostrý, chĺpky sa často „otupia“ či nalomia a začnú rásť pod kožou. Mnoho žien uprednostňuje pánske holiace strojčeky, pretože bývajú ostrejšie – ak vám tento tip funguje, neváhajte ho vyskúšať.
Existujú aj žiletky určené výhradne pre citlivú pokožku, ktoré už majú zabudované zvláčňujúce pásiky alebo jemné antialergénne mydlo. Nezabúdajte však, že žiletky treba pravidelne meniť. Používať jeden holiaci strojček celé týždne, prípadne mesiace, môže viesť nielen k nepríjemnému podráždeniu, ale aj k hnisavým vyrážkam. Vo vlhkom prostredí kúpeľne sa ľahko usádzajú baktérie, ktoré môžu vyvolať rôzne infekcie.
Zaujímavou alternatívou je aj elektrický zastrihávač pánskych fúzov, ktorý si môžete pokojne požičať od partnera (alebo si kúpiť vlastný). Mnohí ľudia sú prekvapení, o koľko pohodlnejšie a rýchlejšie takýto strojček funguje. Navyše nemusíte neustále kupovať nové žiletky – stačí pravidelne meniť alebo čistiť plastové planžety. Elektrický zastrihávač sa môže používať aj v sprche (ak to výrobca uvádza a prístroj je na to prispôsobený), ale rovnako spoľahlivo zvládne aj „suché“ holenie.
Doprajte si prestávku medzi jednotlivými holeniami
Možno chcete byť hladká vždy, keď sa vás partner dotkne, no každodenné holenie je extrémne náročné nielen na čas, ale predovšetkým na pokožku. Čím častejšie sa holíte, tým viac dráždite jemnú kožu a zvyšujete riziko zapálenia. V konečnom dôsledku sa môže stať, že celé „intímne divadlo“ bude pripomínať ošklbanú hus, čo vôbec nepôsobí esteticky a rozhodne to nie je sexy.
Ak si chcete zachovať zdravú a hladkú pokožku, snažte sa nechať ju pár dní „oddýchnuť“. Odporúča sa pauza tri až štyri dni medzi jednotlivými holeniami, aby mali chĺpky šancu aspoň trošku narásť. Pokožka sa tak stihne zregenerovať a vy výrazne znížite pravdepodobnosť, že sa pri ďalšom holení poraníte. Veľmi prospešné je napnúť kožu pri každom ťahu žiletkou, aby ste sa neporanili. Na záver môžete genitálnu oblasť opláchnuť studenou vodou, ktorá upokojí pokožku a pomôže stiahnuť póry.
Správna príprava: Naparte sa a nechajte pôsobiť teplo
V žiadnom prípade sa neponáhľajte. Ak vojdete do kúpeľne a na rýchlo sa oholíte so slovami „veď to je za minútu hotové“, riskujete, že sa porežete a vaša pokožka následne zareaguje nepríjemným sčervenaním či dokonca drobnými hnisavými vriedkami. Najlepšie je dopriať si pred holením teplý kúpeľ alebo aspoň pár minút stáť pod sprchou s príjemne teplou vodou, aby sa pokožka aj chĺpky zmäkčili.
Na samotné holenie je vhodné použiť dostatočné množstvo gélu, holiacej peny alebo aj špeciálneho holiaceho oleja. Ten vytvára na pokožke klzký film, vďaka čomu čepeľ lepšie kĺže, takže minimalizujete riziko poranenia. Dôležité je holiť sa vždy po smere rastu chĺpkov, nie proti nemu. Pri každom ťahu je dobré žiletku opláchnuť od zvyškov chĺpkov a peny, aby ste mali zaručený plynulý ťah.
Ako sa starať o pokožku po holení
Po depilácii alebo holení je pokožka citlivejšia a náchylnejšia na rôzne infekcie, preto by ste jej mali dopriať následnú starostlivosť. Jedným z tajných tipov mnohých žien je použitie kamenca (tzv. alum), ktorý sa dá kúpiť v drogériách alebo špecializovaných obchodoch. Kamenec síce štípe, ale skvele zastavuje krvácanie pri drobných rezných rankách a pomáha uzatvárať otvorené póry.
Niektoré ženy tiež nedajú dopustiť na zinkové púdre alebo špeciálne telové oleje s obsahom aloe vera. Aloe vera je všeobecne známa svojimi dezinfekčnými a hojivými vlastnosťami, takže môže výrazne pomôcť predchádzať začervenaniu či svrbeniu. Ak máte pokožku náchylnú na vysúšanie, skúste ju pravidelne hydratovať jemnými krémami na intímne partie. Dôležité je udržiavať pokožku vo vyváženom stave, aby nebola suchá a nešúpala sa, pretože práve vtedy majú chĺpky tendenciu viac zarastať.
Voľte prírodné materiály: Noste bavlnenú bielizeň
Problémy s zarastajúcimi chĺpkami sa môžu prehĺbiť aj nesprávnym oblečením. Tesné nohavice či spodná bielizeň zo syntetických materiálov dráždia pokožku a môžu brániť chĺpkom v prirodzenom raste. Preto je lepšie nosiť priedušné a pohodlné oblečenie, ideálne z bavlny alebo iných prírodných vlákien.
Ak už zápasíte so zarastenými chĺpkami, môžete si urobiť jemný peeling, ktorý odstráni odumreté kožné bunky a pomôže uvoľniť chĺpky, ktoré sú „zaseknuté“ pod povrchom. Vhodný je aj teplý vlhký obklad, ktorý miesto zmäkčí. Keď sa chĺpok uvoľní a vyjde na povrch, vydezinfikujte ranku alebo ju potrite trochou tea tree oleja, ktorý má antiseptické účinky. V žiadnom prípade sa nepokúšajte zapálené miesto silno vytláčať – riskujete, že sa zápal rozšíri aj do okolia.
Položili ste si niekedy otázku: „Naozaj sa musím holiť?“
V spoločnosti panuje trend, že „holá pokožka je tá správna“. Ale zamysleli ste sa, či to naozaj robíte kvôli sebe? Alebo skôr preto, že to od vás očakáva okolie či partner? Známou propagátorkou otvorenej diskusie o holení je aj vizážistka a youtuberka Lucie Dolejší, ktorá v jednom zo svojich videí priznala, že mala dlho veľké ťažkosti so zarastajúcimi chĺpkami v intímnych partiách, čo jej spôsobovalo neustálu bolesť. Potom si uvedomila, že sa vlastne neholí kvôli sebe, ale kvôli predstave, že „takto to robia všetci“.
Je úplne v poriadku, ak patríte k ženám, ktoré sa v zime takmer vôbec neholia. Je to vaše telo a nikto nemá právo hovoriť vám, čo by ste s ním mali robiť. Mnohí muži dokonca preferujú prirodzený vzhľad a pubické chĺpky ich vzrušujú. Možno zistíte, že sa kvôli partnerovi holíte zbytočne – váš partner môže byť totiž prívržencom prirodzenejšieho „looku“, len ste sa ho možno doposiaľ na to neopýtali.
Nie je to povinnosť, ale možnosť
Na záver je dôležité zdôrazniť, že holenie intímnych partií nie je žiadnou spoločenskou povinnosťou. Ak je to pre vás príjemné a cítite sa tak sebavedomejšie, pokojne v tom pokračujte. Ak však trpíte rôznymi zápalmi, svrbením a neustále máte pocit, že sa lopotíte s nepríjemnými vyrážkami a zarastenými chĺpkami, možno je načase zamyslieť sa, či vám to za to naozaj stojí.
Dopriať si niekoľko dní bez žiletky nemusí byť žiadna tragédia. Ak si chcete udržať určitú estetickú úpravu, môžete zvoliť kompromis – napríklad zastrihávanie. Tak či onak, dôležité je, aby ste sa cítili komfortne a aby vaša pokožka dostala to, čo potrebuje: oddych, hydratáciu a jemnú starostlivosť.
Holenie intímnych partií je teda vyslovene individuálnou voľbou. Pre niekoho môže byť pohodlné a príjemné, inému zase spôsobuje trápenie. Vyskúšajte rôzne metódy, nájdite si čas na správnu prípravu, starajte sa o svoju kožu po holení a nebojte sa experimentovať aj s rôznymi kozmetickými prípravkami. Najdôležitejšie je, aby ste pri každom pohľade do zrkadla či pri každom dotyku pocítili, že vaša pokožka je v optimálnom stave – hladká, jemná a v prvom rade zdravá. Buďte k sebe pozorné a nezabudnite, že ide vždy o vaše telo a vašu voľbu.