Všetko o aftách: Aké sú príčiny, symptómy a liečba?
Afty sú drobné, ale nepríjemné vriedky, ktoré môžu spôsobiť pálenie a svrbenie v ústach. Hoci sú menšie než halier, ich výskyt môže výrazne ovplyvniť kvalitu života. Tieto vriedky postihujú viac než 20 % dospelých a patria medzi najbežnejšie zápalové ochorenia ústnej dutiny. Ich vznik je často spojený s oslabením imunity, nedostatkom minerálov a genetickými faktormi.
Ako spoznať afty?
Afty sa jasne vyznačujú svojím vzhľadom. Ide o plytké vriedky, zvyčajne s bielym stredom a červeným okrajom, pričom majú priemer od 1 do 3 milimetrov. Môžu sa objavovať samostatne alebo vo väčších skupinách, pričom ich počet môže dosiahnuť aj stovky. Niekedy sa vriedky spoja do jedného veľkého, nepravidelného útvaru. Afty sa spravidla vyskytujú niekoľkokrát ročne a hoci sú častejšie u detí a mladých dospelých do 30 rokov, viac ako 20 % dospelých s nimi má skúsenosti. Taktiež sa zdá, že ženy trpia týmito vriedkami častejšie než muži.
Genetické predispozície
Hoci afty nie sú nákazlivé a nepovažujú sa za nebezpečné, ich presné príčiny ostávajú záhadou. Odborníci sa domnievajú, že ich vznik súvisí s oslabenou imunitou a nedostatkom niektorých vitamínov, ako je B12, kyselina listová, železo a zinok. U približne tretiny pacientov, ktorí trpia opakovanými aftami, bola zistená znížená hladina ferritínu alebo železa v krvi, niekedy sa objaví aj anémia. Dedičnosť zohráva tiež významnú úlohu; deti rodičov trpiacich aftami majú väčšiu pravdepodobnosť, že sa s nimi stretnú. Afty sa často vyskytujú aj u jednovaječných dvojčiat. Mnohokrát sa objavujú aj u žien v období menštruácie a tehotenstva, čo súvisí s hormonálnymi výkyvmi.
Alergie a mechanické podráždenie
Hoci sa mnohí domnievajú, že víry a baktérie sú zodpovedné za afty, nie je to úplne pravda. Tieto mikroorganizmy môžu skôr predlžovať dobu hojenia áft. Naopak, alergie na určité potraviny, ako sú jahody, orechy či glutén, a chemikálie, ako je SLS obsiahnutý v zubných pastách, sa stále viac spájajú s ich vznikom. Taktiež mechanické podráždenie spôsobené ortodontickými aparátmi, zlými zubnými protézami alebo tvrdými zubnými kefkami môže prispieť k vzniku áft.
Ako na liečbu?
Keďže príčiny vzniku áft nie sú úplne známe, neexistuje ani presná liečba. Afty zvyčajne zmiznú samy do niekoľkých dní až týždňov, čo závisí od ich veľkosti a množstva. Väčšie afty, ktoré môžu mať až 3 centimetre, sa hoja dlhšie a môžu zanechať jazvy. Pre urýchlenie hojenia je možné afty ošetriť antiseptickými prostriedkami. Odporúča sa aj zvýšiť príjem vitamínov skupiny B, ktoré sa nachádzajú v potravinách ako kvasnice, vajcia, orechy, celozrnné obilniny, strukoviny, listová zelenina a zemiaky.
Pre posilnenie imunitného systému je dobré absolvovať jarné detoxikačné kúry, upraviť jedálniček na pestrý a bohatý na vitamíny skupiny B. Dôležité je zabezpečiť si dostatok spánku, odpočinku, vyhýbať sa stresu a pravidelne sa hýbať na čerstvom vzduchu. Všetky tieto faktory môžeme podporiť aj kvalitnými doplnkami stravy, ktoré doplnia potrebné vitamíny a minerály.
Faktory zhoršujúce situáciu
Hoci existuje množstvo faktorov, ktoré ovplyvňujú vznik aft, niektoré z nich môžeme eliminovať. Pri stravovaní je dôležité vyhýbať sa dráždivým potravinám, korenistým jedlám a kyslým citrusom, ktoré môžu sliznicu dráždiť. Krehké potraviny, ako sú chipsy, môžu spôsobiť poranenie sliznice a viesť k vzniku bolestivých vriedkov. Okrem toho ocot a alkohol nie sú najlepším priateľom citlivej sliznice úst.
Na existujúce afty môžu pomôcť prírodné prostriedky, ako harmanček, sladké drievko a med. Fajčiari sú tiež častými pacientmi, pretože cigarety obsahujú látky, ktoré poškodzujú sliznicu a zvyšujú náchylnosť na zápaly.
Nezabúdajme na dôležitosť ústnej hygieny, ktorá je kľúčová nielen pri prevencii, ale aj pri liečbe áft. Odporúča sa používať mäkší zubný kartáč a pastu bez obsahu SLS. Minimálne raz denne by sme mali ústa vypláchnuť jemnou ústnou vodou bez alkoholu. Ak afty pretrvávajú dlhšie, než je bežné, je na mieste konzultovať to so zubným lekárom. V prípade, že sa afty u detí objavujú dlhšie ako dva týždne, je dôležité vyhľadať odbornú pomoc od detského ORL lekára alebo stomatológa.