- Žena
- Články
- Magazín
- Výskyt metličkových žiliek môže byť predzvesťou vážnejších problémov, ako je chronická žilová nedostatočnosť
Výskyt metličkových žiliek môže byť predzvesťou vážnejších problémov, ako je chronická žilová nedostatočnosť
Metličky, tiež známe ako metličkové žilky, sú malé, rozšírené cievy, ktoré sú viditeľné na pokožke, najčastejšie na tvári alebo tele. Aj keď nejde o vážny zdravotný problém, môžu pôsobiť esteticky rušivo, obzvlášť ak sa nachádzajú na miestach, ktoré sú často vystavené pohľadu. Tento problém postihuje najmä ženy, pričom takmer každá druhá žena sa s týmto problémom stretne. Našťastie existujú moderné metódy, ktoré umožňujú efektívne odstránenie týchto nežiaducich žiliek, napríklad pomocou lasera alebo elektrokauterizácie.
Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že rozšírené cievy sú neškodné, ich výskyt môže byť predzvesťou vážnejších problémov, ako je chronická žilová nedostatočnosť. Metličky môžu naznačovať zvýšenú náchylnosť k závažnejším formám žilných ochorení, ako sú väčšie varixy, opuchy, bolesť končatín, kŕče a v niektorých prípadoch aj kožné zmeny alebo vznik žilných vredov.
Genetika
Genetika zohráva veľkú úlohu pri vzniku metličiek, ale sú aj ďalšie faktory, ktoré k nim prispievajú. Hormonálne zmeny, ako napríklad tie, ktoré nastávajú počas puberty, tehotenstva alebo pri začiatku užívania antikoncepcie, môžu podporiť ich vznik. Preto sa metličky častejšie vyskytujú u žien ako u mužov. K ďalším faktorom, ktoré môžu zhoršiť tento problém, patrí fajčenie, nadváha alebo sedavý spôsob života.
Rozšírené cievky bývajú väčšinou červené alebo modré a často vytvárajú vzhľad pavučiny. Zvyčajne sa nachádzajú na stehnách, pod kolenami alebo na miestach, ktoré sú vystavené nepriaznivým poveternostným podmienkam, ako je tvár (okolo nosa, očí alebo na lícach). Modré cievky bývajú väčšie a silnejšie, kým červené sú slabšie.
Pri starších ročníkoch sa zvyšuje počet týchto rozšírených žíl, keďže s pribúdajúcim vekom dochádza k oslabení cievnych stien a koža stráca svoju pružnosť. To znamená, že žilky sa stávajú viditeľnejšími. Ak už máte viditeľné metličky, je dôležité si dávať pozor na slnko. UV žiarenie totiž môže tento problém zhoršiť, pretože poškodzuje kolagén v koži, ktorý je kľúčový pre pevnosť žilných stien. Poškodené žilky môžu byť náchylnejšie na ďalší rozvoj problémov. Preto je dôležité chrániť pokožku kvalitnými opaľovacími krémami.
Moderné metódy
Na odstránenie metličiek sa dnes využívajú rôzne efektívne metódy. Jednou z najúčinnejších technológií je elektrokauter. Tento prístroj používa vysokofrekvenčný prúd, ktorý vytvára teplo, ktoré ničí nežiadúce cievy. Ďalšou možnosťou je použitie lasera, ktorý pracuje s mikropaprskom. Tento paprsok reaguje s pigmentom v žilkách a dokáže odstrániť tmavšie cievky, kým na nepigmentované oblasti neúčinkuje.
Ak chcete predchádzať výskytu metličiek alebo ich ďalšiemu zhoršovaniu, je dôležité sa venovať starostlivosti o cievny systém. Najmä pri práci, ktorá si vyžaduje dlhé sedenie, je dobré striedať rôzne polohy (sedenie, státie, chôdzu). Je tiež dôležité dodržiavať zdravú stravu, ktorá je bohatá na vitamíny a minerály. Napríklad rutín, ktorý pomáha zlepšiť pružnosť ciev, sa nachádza v potravinách ako pohánka. Okrem toho môžu pomôcť kompresné pančuchy alebo užívanie doplnkov stravy, ktoré podporujú zdravie žíl.