- Žena
- Články
- Nezaradené
- Zdravie na dosah ruky: Skontrolujte svoj pitný režim hneď teraz!
Zdravie na dosah ruky: Skontrolujte svoj pitný režim hneď teraz!
Bolesť hlavy, únava alebo tmavý moč patria medzi prvé príznaky zanedbávania pitného režimu. Dlhodobý nedostatok tekutín môže viesť až k dehydratácii a celkovému zlyhaniu organizmu.
Podľa MUDr. Otty Herbera zo Spoločnosti všeobecného lekárstva by mal každý dospelý človek denne vypiť aspoň 2,5 litra vody. Odporúčané množstvo sa môže líšiť s ohľadom na zdravotný stav alebo napríklad na počasie.
Nečakajte až príde smäd
Na dostatočný prísun tekutín by mali ľudia dbať obzvlášť v lete, keď sa teploty často šplhajú až k tropickým hodnotám. Platí to najmä pre seniorov, ktorí mnohokrát na dodržiavanie pitného režimu zabúdajú.
„So zvyšujúcim sa vekom strácame pocit smädu, pretože klesá produkcia antidiuretického hormónu v mozgu. Starší ľudia by preto mali mať pitie ako svoju dennú úlohu. Telo ich totiž samo na nedostatok tekutín neupozorní,“ vysvetľuje MUDr. Michal Bábíček zo Združenia praktických lekárov.
Ako sa prejavuje dehydratácia?
- Únavou až malátnosťou.
- Bolesťou hlavy.
- Zaschnutými perami a jazykom.
- Kvitnutím pri jedle.
- Tlakom v okolí žalúdka.
- Tmavo žltým močom.
- Zápchou.
- Poklesom fyzickej a duševnej výkonnosti.
- Stratou koncentrácie.
- Zvýšenou spavosťou.
- Suchou pokožkou.
Upozornenie: Dlhodobý silný pocit smädu, ktorý pretrváva aj pri dostatočnom príjme tekutín, môže byť príznakom vážnejšieho ochorenia, napríklad cukrovky (cukrovky). Preto v prípade akýchkoľvek pochybností navštívte svojho ošetrujúceho lekára.
Rozložte si príjem tekutín
Kvôli hektickému spôsobu života ľudia často zabúdajú cez deň nielen jesť, ale aj piť. Všetko sa potom snaží dohnať ráno pred odchodom do práce alebo večer, keď sa vráti zo zamestnania domov. MUDr. Herber ale upozorňuje, že telo sa takto oklamať nedá.
„Príjem tekutín si musíme rozložiť do celého dňa. Ak vypijeme veľké množstvo tekutín naraz, telo ich rýchlejšie vylúči. Pri správnom pitnom režime je zásadný práve kontinuálny prísun tekutín,“ dopĺňa MUDr. Herber.
Zdravý človek sa „neprepije“
Zdraví ľudia s bezproblémovou funkciou obličiek, srdca a pečene sa podľa MUDr. Babička takzvaného „prepitia“ báť nemusí. Telo si s tekutinami zvládne poradiť, zvlášť pokiaľ ide o vodu alebo nesladený čaj. Problém však nastáva vo chvíli, keď pravidelne vypijete niekoľko litrov sladkých limonád alebo minerálnych vôd. Prebytok cukru či minerálov organizmus zbytočne zaťaží.
„Pozor si ľudia musia dať predovšetkým na množstvo energetických nápojov na báze kofeínu. Nikdy by nemali prekročiť odporúčané denné množstvo, ktoré výrobca uvádza,“ varuje MUDr. Babiček.
Čo všetko sa počíta do pitného režimu?
Aké nápoje sú vhodné?
- Čistá voda.
- Pramenité a slabo mineralizované prírodné minerálne vody bez oxidu uhličitého (neperlivé).
- Ovocné a zeleninové šťavy, ideálne riedené vodou.
- Nesladené a nie príliš silné čaje (ovocný, poprípade v obmedzenej miere zelený čaj).
- Dojčenské vody.
- Bylinné čaje (tie je však vhodné piť iba krátkodobo a striedať ich). Niektoré bylinné čaje môžu ovplyvňovať účinok liekov, ktoré užívate. Poraďte sa preto s lekárom alebo lekárnikom, či sú pre Vás vhodné.
- Polievka by mala byť súčasťou jedla.
Aké nápoje sú menej vhodné?
- Stredne a silne mineralizovanej vody. Ich trvalé pitie predstavuje zvýšené riziko vysokého krvného tlaku, obličkových, močových a žlčových kameňov alebo niektorých kĺbových chorôb. Denný príjem týchto minerálnych vôd by nemal presiahnuť
- 0,5 litra. Rovnako ako pri bylinných čajoch je vhodné ich striedať.
- Sladké malinovky, ochutené minerálne vody, nektáry. Hlavným dôvodom nevhodnosti týchto nápojov je obsah cukru a umelých sladidiel.
- Mlieko a kakao. Tie sú vďaka obsahu bielkovín skôr potravou ako nápojom.
- Káva, nápoje obsahujúce kofeín a alkohol. Tie nemožno do pitného režimu počítať vôbec. Kofeín zvyšuje vylučovanie vody z tela. To znamená, že vypitím nápoja s kofeínom sa tekutiny nedoplnia, ale naopak sa zvýši ich potreba.
Zdroj: zenysro.cz, www.drmax.cz