Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

10 dôvodov, prečo je pravidelný pohyb kľúčom k lepšiemu zdraviu a pohode

reklama:
10 dôvodov, prečo je pravidelný pohyb kľúčom k lepšiemu zdraviu a pohode
10 dôvodov, prečo je pravidelný pohyb kľúčom k lepšiemu zdraviu a pohode Foto: www.freepik.com

Skúste prehodnotiť svoje pocity, priority, prekonať pohodlnosť a pusť pohyb do svojho života. Čo tým získate?

Keď telu doprajeme pohyb, konáme tak v jeho prospech.

Je pohyb súčasťou tvojho života rovnako ako jedlo, spánok, práca? Alebo si z tých, ktorí si pravidelne plánujú predsavzatia, že od pondelka, od ďalšieho mesiaca začnú zdravo jesť, hýbať sa a starať sa o seba? Dáš do toho všetko, ale po mesiaci začneš poľavovať, až s tým skončíš, aby si mohla už po niekoľkýkrát opakovane zase začať? Alebo si zo skupiny žien, ktoré o pohybe len hovoria a poznajú ho iba z rozprávania alebo televízie a sťažuješ sa, že ti žiaden rovnako nepomáha alebo nevyhovuje a nemáš naňho čas? Pravdou je, že pohyb ti zlepší život a posunie ho na vyššiu úroveň! A nehovorím tu o žiadnych veľkých športových výkonoch, je to o pohybe, ktorý ťa baví, na ktorý sa tešíš a po ktorom sa cítiš skvele po tele i po duši.

Čo sa stane, keď zaradíš športovanie do každodenného života?

1. Zlepší náladu

Pravidelný pohyb zlepšuje náladu, potláča stres a pocit depresie a úzkosti. To je spôsobené tým, že počas športu dochádza k vyplaveniu hormónov serotonínu, noradrenalínu a endorfínu. Zaujímavé je, že pri tom nezáleží na intenzite cvičenia – zdá sa, že pohyb má kladný vplyv na náladu, nech už zvolíte akúkoľvek náročnú aktivitu.

2. Schudnete!

Pohyb je základnou súčasťou programov na znižovanie hmotnosti. Podporuje totiž metabolizmus a pomáha spáliť viac kalórií. Vedecké štúdie preukázali, že kombinácia posilňovania tela a tzv. aeróbneho cvičenia, ktoré je vykonávané v strednej intenzite po dlhšiu dobu za prítomnosti kyslíka a zvýšenej tepovej frekvencie, maximalizuje úbytok tuku a zároveň udržuje svalovú hmotu.

3. Posilní svaly aj kosti

Pokiaľ je fyzická aktivita navyše doplnená dostatočným príjmom bielkovín, navyšuje sa svalová hmota v tele. V starobe má ľudské telo tendenciu k úbytku svalov i rednutiu kostí (osteoporóze), pohyb však môže slúžiť ako dobrá prevencia týchto procesov.

4. Dobijete energiu

Ľudia, ktorí pravidelne cvičia, majú preukázateľne viac energie. A to platí ako pre zdravých, tak aj pre chorých. Viac energie môžete pocítiť aj pri takých ochoreniach, ako je rakovina, roztrúsená skleróza, AIDS alebo chronický únavový syndróm.

5. Znížite riziko chronických chorôb

Nielenže vďaka pohybu budete svoje ochorenie zvládať lepšie, ale pokiaľ šport pestujete, znížite riziko, že vás ochorenie vôbec stretne. Odborné štúdie totiž naznačujú, že nedostatok fyzickej aktivity je prvotnou príčinou mnohých chronických chorôb. Pohyb kladne ovplyvňuje srdce a cievy, znižuje krvný tlak a množstvo tuku v krvi. Jeho nedostatok je spojený napríklad s obezitou, zvýšeným rizikom cukrovky, srdcových chorôb a náhlej smrti.

6. Prospejete koži

Primeraná fyzická aktivita zvyšuje tvorbu prirodzených antioxidantov, látok, ktoré pôsobia proti škodlivým účinkom oxidačných procesov prebiehajúcich v organizme. Antioxidanty hrajú dôležitú úlohu v ochrane buniek. Pri pohybe sa zvyšuje prietok krvi kožou a pokožka sa lepšie prispôsobuje vonkajším zmenám, čím je možné oddialiť príznaky jej starnutia.

7. Podporíte zdravie mozgu

Pravidelný pohyb vám tiež zaistí väčší prísun krvi a kyslíka do mozgu, čo má pozitívny vplyv na myslenie a pamäť. Bolo preukázané, že cvičenie môže pôsobiť ako prevencia proti zmenám v mozgu, ktoré vedú k rozvoju Alzheimerovej choroby alebo schizofrénie.

8. Zlepšíte kvalitu spánku

Mnoho štúdií sa zaoberalo aj vplyvom pohybu na kvalitu spánku. Všetky došli k podobnému záveru: pravidelné cvičenie k nej výrazne prispieva. Pacienti trpiaci nespavosťou udávajú, že vďaka pohybu je ich spánok dlhší a hlbší. Staršie osoby majú všeobecne v tomto smere častejšie problémy – a aj im môže ľahký pohyb pomôcť s nespavosťou.

9. Zmiernite bolesti

Fyzická aktivita môže pôsobiť aj ako liek proti chronickej bolesti, ktorá je sprievodným príznakom mnohých chorôb. Možno to pozorovať jednak u chorôb chrbta, jednak napríklad u reumatického ochorenia, pre ktoré je plošná bolesť svalov a kostí typická, u fibromyalgie. Vo všeobecnosti má pohyb vplyv aj na to, ako bolesť vnímame a tolerujeme.

10. Kvalitnejší sex

Pravidelný pohyb má vplyv na srdce a cievy, zlepšuje krvný obeh, spevňuje svaly a zvyšuje ohybnosť. To všetko sa môže odraziť aj vo vašom sexuálnom živote. Boli vykonané odborné štúdie, ktoré dokazujú, že fyzická aktivita zlepšuje sexuálne funkcie, posilňuje túžbu a u mužov pôsobí proti poruchám erekcie.

Dúfame, že tento článok vás presvedčil, že na pohyb máte niekoľko dôvodov. Myslite ale na to, že nič sa nesmie preháňať a pohyb už vôbec nie, preto nikdy v pohybe nepokračujte, keď vám spôsobuje bolesť, a ak ste si pohybom už nejakú bolesť privodili, nečakajte, kým odíde sama, ale siahnite po vhodnej liečbe, ideálne prírodného zloženia.

Zdroj: zenysro.cz, www.ulekare.cz, https://www.healthline.com/nutrition/10-benefits-of-exercise

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 13. októbra 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.