Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Jedlá sóda nie je na všetko: Tieto povrchy môže nenávratne poškodiť

reklama:
Jedlá sóda nie je na všetko: Tieto povrchy môže nenávratne poškodiť
Jedlá sóda nie je na všetko: Tieto povrchy môže nenávratne poškodiť Foto: depositphotos.com

V domácnosti je jedlá sóda malý zázrak – je lacná, ekologická a zvládne toho naozaj veľa. Od odstraňovania škvŕn, cez osvieženie textílií až po čistenie zubov (hoci dentisti by to možno nechali radšej bokom). Ale ako to už býva, aj tie najlepšie veci majú svoje hranice.

Aj keď je sóda známa svojou všestrannosťou, jej abrazívna povaha môže narobiť problémy. Namiesto dokonale čistých plôch sa môžete dočkať neželaných škrabancov, vyblednutého lesku alebo dokonca trvalého poškodenia citlivejších povrchov.

Kedy radšej povedať sóde „nie“?

Ak patríte medzi tých, čo po nej siahnu pri každom upratovaní, je čas spozornieť.

Nasledujúce materiály si s jedlou sódou nerozumejú a môžu na to doplatiť:

Sklo a zrkadlá

Aj keď sa môže zdať, že trochu sódy dodá sklám extra lesk, pravda je iná. Jej zrnitá štruktúra totiž môže narušiť hladký povrch a zanechať jemné škrabance, ktoré sa časom zvýraznia. Zrkadlo potom stratí jas a namiesto čistého obrazu vám ponúkne rozmazaný pohľad.

Drevo

Drevené povrchy, najmä tie bez silného ochranného náteru, sú na mechanické čistenie náchylné. Sóda môže poškodiť lak alebo preniknúť hlbšie do štruktúry materiálu. Výsledkom môže byť nevzhľadné oderky či strata prirodzeného lesku.

Prírodný kameň – napríklad mramor

Povrchy z mramoru alebo iných prírodných kameňov sú krásne, ale citlivé. Alkalická reakcia sódy ich môže nielen zmatniť, ale aj zanechať škvrny, ktoré sa neskôr len ťažko odstraňujú. Takéto poškodenie býva často nevratné.

Glazovaná keramika

Aj keď keramika pôsobí ako pevný materiál, jej glazúra môže pri kontakte s drsnými časticami utrpieť. Mikroskopické ryhy sa časom rozšíria a spôsobia praskliny. Tie sa neskôr môžu stať miestom, kde sa drží voda či nečistoty – a to už nie je len estetický problém.

Čo použiť namiesto sódy?

Ak ste doteraz brali jedlú sódu ako riešenie na všetko, možno vás poteší, že existujú aj šetrnejšie alternatívy. A nemusíte kvôli nim chodiť ďaleko – stačí vám pár bežných surovín:

Domáci čistič na sklenené plochy

  • ½ hrnčeka bieleho octu

  • ½ hrnčeka vody

  • 1 lyžica kukuričného škrobu

Túto zmes nalejte do fľaše s rozprašovačom, dobre premiešajte a aplikujte na sklo. Utrite mäkkou handričkou alebo papierovou utierkou. Výsledok? Sklenené povrchy bez šmúh a škrabancov.

Zhrnutie: Nie všetko, čo je prírodné, je aj univerzálne

Jedlá sóda je naozaj praktický pomocník, ale nie je vhodná pre každý povrch. Jej abrazívna sila síce výborne odstraňuje špinu, no zároveň môže poškodiť chúlostivé materiály. Dôležité je vedieť, kedy ju použiť a kedy radšej siahnuť po jemnejšej alternatíve.

Ak ste si niekedy mysleli, že sóda je neškodná a vhodná na všetko – nie ste sami. Ale práve tieto drobné chyby nás učia, ako sa o svoju domácnosť starať s väčšou citlivosťou. Preto nabudúce, než po nej automaticky siahnete, zvážte, či váš povrch patrí medzi tie, ktorým môže uškodiť.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 14. apríla 2025
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.